KRONIKA RP
Zapraszamy do serwisu KronikaRP. Znaleźć w nim można mnóstwo ciekawych filmów z PKF z lat 1945-1989. Serwis internetowy oferuje możliwość wyszukiwania dokumentów filmowych za pośrednictwem ich tytułów oraz haseł i słów kluczowych lub poprzez wskazanie na rok produkcji danego dokumentu. Bez wątpienia funkcjonujący na stronie www.kronikarp.pl portal to niezwykle ważna baza materiałów źródłowych do badań dwudziestowiecznej historii Polski.
WOLNE LEKTURY
Biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi „Wolne Lektury” (www.wolnelektury.pl) to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej. Są one opracowane, opatrzone komentarzem i udostępnione w kilku formatach (html, epub, mp3, ogg, odt, txt i pdf). Można je zgodnie z prawem, bezpłatnie przeglądać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
CYFROWE MUZEUM NARODOWE
Pod adresem www.cyfrowe.mnw.art.pl rozpoczęło działalność Cyfrowe Muzeum Narodowe – komputerowa baza danych warszawskiego Muzeum Narodowego. Muzeum digitalizuje swoje zbiory od ponad 20 lat. Istniejąca baza danych, licząca 400 tysięcy pozycji, została teraz powiększona o 40 tysięcy opisów zabytków i ponad 1000 wizerunków cyfrowych. Zwiedzający Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie będą posługiwać się bogatą nawigacją. Można powiększyć dany przedmiot, uwypuklić szczegół, można też obejrzeć animacje w systemie 3D i wizualizacje zabytków w trójwymiarze. Wirtualne muzeum podzielone jest na kilka katalogów m.in. na zbiory: można zajrzeć do Zbiorów Sztuki Starożytnej czy do Zbiorów Polskiej Sztuki Nowożytnej.
MUZYKOTEKA SZKOLNA
Muzykoteka Szkolna to ogólnodostępny internetowy serwis edukacyjny, którego zadaniem jest podniesienie poziomu edukacji muzycznej w Polsce, a w rezultacie wykształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury. Użytkownicy otrzymują nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, a także aktywizujące i stymulujące zainteresowanie muzyką.
Celem projektu jest dotarcie do jak największej liczby uczniów, także tych z miejscowości o ograniczonym dostępie do kultury i przekazanie im kompetentnego zestawu informacji ze świata muzyki. Muzykoteka Szkolna skierowana jest do uczniów wszystkich poziomów nauczania oraz osób, które chciałyby uzupełnić lub poszerzyć swoją wiedzę z tej dziedziny. Część materiałów (seria 21 filmów i scenariusze lekcji) jest dostępna tylko po zalogowaniu, pozostałe natomiast dostępne są w systemie otwartym.
WIRTUALNE PLANETARIUM
WorldWide Telescope (WWT) to jeden z najciekawszych bezpłatnych programów edukacyjnych, który pozwala otworzyć wirtualne planetarium w domu, szkole czy ośrodku kultury. WWT wykorzystuje dane zebrane przez największe teleskopy naziemne i kosmiczne, a także, w przypadku obserwacji powierzchni Ziemi, przez satelity. Użytkownicy WWT otrzymują więc zdjęcia i dane pochodzące z ośrodków naukowych i, dzięki programowi, mogą tworzyć prezentacje, pokazy i seanse, które pozwalają opowiadać o Kosmosie i o Ziemi.
Wirtualne Planetarium
WIRTUALNE MUZEA
Google Art Project, to najnowszy z pomysłów internetowego giganta – w dodatku całkowicie poświęcony krzewieniu kultury. Internauci za darmo dostają możliwość odbycia wirtualnej podróży po najsłynniejszych muzeach sztuki na świecie. W tej chwili na liście jest 17 instytucji, w tym takie perełki jak Wersal, Galeria Narodowa w Londynie, czy The Metropolitan Museum of Art.
POLSKIE BIBLIOTEKI CYFROWE
Polskie biblioteki internetowe zarejestrowane w Federacji Bibliotek Cyfrowych udostępniają internautom już ponad 700 tys. elektronicznych publikacji. Ponad połowa spośród nich to czasopisma, prawie 15% – gazety, a 4% – książki.
Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) – instytucja gromadząca informacje o polskich elektronicznych repozytoriach – stanowi etap budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Gromadzi ona dane o zasobach współtworzonych są przez uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea i ośrodki badawcze.
Do FBC należy obecnie ponad 80 polskich bibliotek cyfrowych. Największym zbiorem publikacji – niemal 138 tys. pozycji – może pochwalić się Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa. E-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego posiada ponad 64 tys. publikacji. Trzecią co do wielkości biblioteką z elektronicznymi publikacjami jest Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa.